714966 321 به اندازه تاریخ بلدیه در این دوره پروژه ساختیم/ در 12 ســال گذشته کمتر روزهایی اتفاق افتاد که اذان صبح در منزل مانده باشم

قالیباف با اشاره به فعالیت های خود در شهرداری تهران طی ده ســاله گذشته گفت که در این دهه تهران معاصر پایه گذاری شده اســت.

به نقل ایسنا؛ محمدباقر قالیباف در مراسم افتتاح مجموعه فرهنگی باغ کتاب تهران اظهار کرد: اگر تاریخ بلدیه را ببینیم  ما به اندازه یک تاریخ در شهر تهران ساختیم و اگر شیوه تولید شهر را مبنای شکل گیری شهر بدانیم در این یک دهه پایه گذاری شد.

وی افزود: وظیفه دولت‌ها و حاکمیت‌ها کاهش رنج و زحمت مردم و شهروندان اســت و این امکان‌پذیر نیست جز این‌که همه مسوولین دست به دست هم دهیم تا بستر مناسبی را برای آگاهی‌بخشی به مردم فراهم کنیم و این حیاتیترین رســالتی اســت که بر دوش ما قرار دارد تا انسانیت و کرامت انسان‌ها را پاس بداریم و آن را روز به روز ارتقاء دهیم.

قالیباف ادامه داد: شهرداری به عنوان یک نهاد عمومی غیردولتی باید بر همین اساس به آزادی و آزادگی مردم و شهروندان ارج بنهد. در کشور ما مدیریت شهری طبق سابقه تاریخی عمدتاً مبتنی بر اضطرار و اجتناب از اختلال در شهر بوده و ماموریتش بیشتر در حوزه‌های خدماتی تعریف شده اســت. البته در تهران به دلیل مرکزیت سیاسی، وضعیت کمی متفاوت بوده که این هم فرصت و هم تهدید بوده اســت.

شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: در دی‌ماه ســال ۸۴ و در اولین جلسه‌ای که برنامه خود را در شورای شهر سوم ارائه کردم، گفتم به دنبال این هستیم که رویکرد فرهنگی و اجتماعی را در مدیریت شهری دنبال کنیم و انسان‌محوری و شهروندی دغدغه این دوره مدیریت شهری خواهد بود. ما باید خدمات می‌دادیم و در حوزه‌های مختلف می‌ساختیم. همچنان‌که اتوبان، خیابان، پل، مترو، تونل، پارک، ترمینال، نمایشگاه بین‌المللی، ورزشگاه، سینما، تئاتر، مسجد، حسینیه، حوزه‌های علمیه، فرهنگسرا، خانه فرهنگ، کتابخانه، باغ پرندگان و دریاچه خلیج فارس را ساختیم. خیلی‌ها فکر می‌کردند ما حجم عظیمی از پروژه‌های عمرانی را داریم و حداکثر سیاســت ما داشتن پیوست فرهنگی برای این فعالیت‌های عمرانی اســت، اما اشتباه می‌کردند.

وی در ادامه یادآور شد: ما در شهرداری برای ایده‌های توسعه اجتماعی و فرهنگی و آگاهی‌بخشی به شهروندان پیوست عمرانی ارائه می‌کردیم و ایده‌های اجتماعی و فرهنگی را محقق می‌کردیم. ما برای کسانی ساختیم که با مدیریت‌های غلط امثال ما، دچار آسیب‌های اجتماعی شده و زندگی‌شان را از دست داده بودند و با آن‌ها به عنوان کارتون‌خواب و کودکان فرار مواجه بودیم.

قالیباف با بیان این‌که در حوزه آموزش ۳۷ هزار میلیارد تومان هزینه می‌شود، یادآور شد: با احتساب هزینه ۱۰ هزار میلیارد تومانی در بخش خصوصی مجموعاً ۳۷ هزار میلیارد تومان در حوزه آموزش هزینه می‌شود. ما ۱۰ ســال ذهن بچه‌ها را مثل ویکی‌پدیا از اطلاعات ضروری و غیرضروری پر می‌کنیم و بعد دیوار سخت کنکور را پیش روی آنها می‌گذاریم که ۱۲ ســال انباشت ذهن را روی ورقه بالا بیاورند.

شهردار تهران با اشاره به وجود دردسر اشتغال در کشور اضافه کرد: رفـــــتار دولت‌های رانتی به این شکل اســت که حداکثر یک کارمند خوب تولید می‌کنند و ما در شرایطی هستیم که ایجاد کار راحت‌تر از پیدا کردن کار اســت. باید فضایی را برای جوانان فراهم کنیم که امکان تنفس کردن داشته باشند و بگذاریم جوانان و نوجوانان‌مان خودشان سوال کنند و خودشان به دنبال پیدا کردن پاسخ بروند. باغ کتاب جایی اســت که سرمایه‌های انسانی آینده شهر با خود آشتی می‌کنند.

وی اظهار کرد: امیدواریم بتوانیم این خلاقیت‌ها و توانمندی‌ها که زیر انبوه سیمان و آلودگی آب، هوا و خاک در شهر مانده را، از تحمل این نارسایی‌ها نجات بدهیم و دین خود را به آینده جوانان ادا کنیم. نباید بگذاریم فرصت‌های این نسل به حسرت آنها در آینده تبدیل شود. ما متولدین دهه ۴۰ و بخشی از دهه ۵۰ فرصت پیدا کردیم که امام راحل بر ما ببارد و فرصتمان از دست نرفـــــت حالا شکر این نعمت این اســت که در پیشگاه خدا با مدیریت و رفـــــتارهای غلط فرصت جوانان نسل امروز را از آنها نگیریم و ما موظفیم این فرصت‌ها را تحویل نسل مظلوم آینده بدهیم تا آنها این زمینه خلاقیت را ببینند.

شهردار تهران با اشاره به آخرین روزهای فعالیت خود در مجموعه شهرداری تهران اظهار کرد: بضاعت ما کم بود و هرگز جوابگوی این ملت عزیز نبود اما من در ۱۲ ســال خدمتم کمتر روزهایی بود که اذان صبح در منزل باشم و تا پاسی از شب در خدمت مردم تلاش می‌کردم البته نتوانستم آن‌طور که باید و شاید برای مردم انجام وظیفه کنم.

قالیباف در پایان اضافه کرد: امروز در آخرین هفته‌های مسوولیت و خدمت‌گزاری خود در شهرداری تهران خدا را شاکرم که همراه با اهالی فرهنگ و هنر و افتخارات این سرزمین توانستیم در کنار هم قرار گیریم تا باغ کتاب را به عنوان گل سرسبد زنجیره آموزش و تربیت به شهرمان تحویل دهیم تا ان‌شاءالله حرکت عمیق ماندگار فرهنگی شکل گیرد.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته به اندازه تاریخ بلدیه در این دوره پروژه ساختیم/ در ۱۲ ســال گذشته کمتر روزهایی اتفاق افتاد که اذان صبح در منزل مانده باشم اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.