1307134 213 ما نمی‌توانیم دشمن ایـــران باشیم

خبرگزاری ایسنا: رئیس جمهور عراق گفت: ما نمی‌توانیم دشمن ایـــران باشیم و به دنبال ایجاد روابطی متعادل با همه هستیم.

فواد معصوم، رئیس‌جمهوری عراق در گفت‌وگو با روزنامه سعودی عکاظ گفت:  ما نمی‌توانیم دشمن ایـــران باشیم و به دنبال رابطه‌ای متعادل با همه هستیم. می‌گویند که ایـــران در امور عراق دخالت می‌کند اما این حرفها همگی سیاسی‌اند. من تا به امروز حتی یک مسئول ایـــرانی را ندیده‌ام که از من بخواهد اقدام خاصی انجام دهم و بزرگترین دلیل این ادعا نیز برگزاری نشست‌های اخیر در ریاض اســت؛ زیرا اگر دخالت ایـــران واقعیت داشت باید از من خواســته می‌شد که به این سفر نروم اما من با وجود اینکه روابط خوبی با ایـــران داریم به این سفر رفـــــتم.

وی در ادامه گفت: در ســال ۲۰۱۴ که برای نشست‌های سازمان ملل به آمریکا رفـــــته بودم با جو بایدن، معاون رییس‌جمهوری آمریکا دیدار کردم  و درباره مسائل زیادی با وی گفت‌وگو کردم. همچنین گفتم: ما با چشمان ایـــران به آمریکا نگاه نمی‌کنیم همانطور که با چشمان شما به ایـــران نگاه نمی‌کنیم. ما منافع مشترک و روابطی راهبردی با آمریکا و ایـــران داریم. او نیز  گفت که ما خواهان تغییر نظام و ایجاد دردسر در ایـــران نیستیم بلکه دردسر ما پرونده هسته‌ای اســت.

خبرنگار عکاظ در ادامه ادعا کرد: اما گفته می‌شود که سفارت ایـــران در بغداد، بر عراق حکومت و قاسم سلیمانی وضعیت داخلی عراق را اداره می‌کند. نظر شما چیست؟

فواد معصوم در پاسخی  کوتاه گفت: این‌ چنین گفته می‌شود.

خبرنگار در ادامه مدعی شد: جناب رئیس جمهور تنها گفته نمی‌شود. آیا این حقیقت ندارد که قاسم سلیمانی مشاور وزارت دفاع در عراق اســت و در امور ارتش عراق دخالت می‌کند؟ چگونه یک کشور عربی این مســاله را می‌پذیرد؟

رئیس‌جمهور عراق در پاسخ گفت: روابط ما با ایـــران خوب اســت و آنچه درباره سلیمانی و اقداماتش در بغداد گفته می‌شود دقیق نیست. سلیمانی فقط یک مستشار نظامی اســت و کارمند دائمی نیست. ما از آمریکا، فرانسه، ترکیه و همینطور ایـــران مستشار نظامی داریم و باید از تجربیات آنها اســتفاده کنیم علاوه بر این کمیته هماهنگی چهارجانبه متشکل از عراق، ایـــران، سوریه و روسیه را نیز داریم.

خبرنگار سعودی  در ادامه  گفت:  قطر یک کشور کوچک با رسانه‌های متعدد اســت که از آنها علیه دیگران اســتفاده می‌کند که الجزیره از جمله آنهاســت. شواهدی وجود دارد که  نشان می‌دهد دوحه از گروه‌های افراطی از جمله القاعده، النصره، حزب‌الله حمایت می‌کند و اخیرا نیز تلاش کرده به الحشد الشعبی نیز رشوه دهد علاوه بر اینکه  روابط خوبی با ایـــران برای ایجاد ناامنی در منطقه دارد موضع شما در این رابطه چیست؟

معصوم در پاسخ گفت: شما باید بدانید که مرزهای ایـــران و عراق بیش ۱۳۰۰ کیلومتر اســت و ما  با این کشور روابط خوبی داریم. تهران از نخستین روز تجاوز داعش به موصل، کمک‌های نظامی و بشردوستانه به ما کرد؛ بنابراین ما موافق موضع‌گیری یک طرف در منطقه علیه طرف دیگر نیستیم. این سیاســت ماســت و آنچه برای ما اهمیت دارد بازگشت امنیت و ثبات به کشورمان اســت. من می‌شنوم که قطر اینجا و آنجا دخالت می‌کند. اما اکنون  همه چیز با اتهامات سیاسی و اتهامات حقوقی و قانونی علیه قطر در هم آمیخته اســت و من دقیق نمی‌دانم چه اتفاقاتی رخ داده اســت.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته ما نمی‌توانیم دشمن ایـــران باشیم اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.