دانشگاه اســتنفورد در تحقیقات خود اســتارتاپ‌هایی را که بیش از یک میلیارد دلار قیمت دارند، بررسی می‌کند تا ارزش واقعی آن‌ها را مشخص کند.

زمانی مردم کسب‌وکارهای نخبه‌ و بسیار موفق یا به‌اصطلاح «یونیکورن» را به چشم شرکت‌هایی نادر می‌دیدند؛ ولی در حال حاضر آمریکا میزبان بیش از ۱۰۰ شرکتی اســت که با پشتوانه‌ی سرمایه‌ی خود، بیش از یک میلیارد دلار ارزش‌ دارند. سؤال اینجا اســت که آیا یونیکورن‌ها مثل اسمشان، لباسی جادویی به تن دارند؟ پروفسور ایلیا اســتریبولاف، اســتاد دانشگاه تجارت اســتنفورد، در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده اســت که این شرکت‌ها، حدود ۵۱ نسبت بیش از ارزش واقعی خود قیمت‌گذاری می‌شوند. حتی در برخی موارد، شرکت‌های انرژی مانند سولارسیتی و شرکت‌های فنی مانند کبیج، ۱۰۰ نسبت بالاتر از نرخ واقعی بازار ارزش‌گذاری شده‌اند.

جعبه سیاه ارزش بازار

تعین ارزش یک اســتارتاپ، می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. بیشتر اســتارتاپ‌ها سریع رشد می‌کنند و سود آن‌چنانی ندارند؛ بعلاوه تقریباً همه‌ی آن‌ها ساختار مالی پیچیده‌ای دارند. آن‌ها در چندین مرحله سرمایه خود را افزایش می‌دهند، به سرمایه‌گذارها پیشنهاداتی انحصاری می‌دهند و تضمین می‌کنند که سرمایه‌شان تحت حفاظت اســت. به همین ترتیب هم سهام را قیمت‌گذاری می‌کنند. محققان می‌گویند هر یونیکورن به‌طور متوسط ۸ کلاس سهام برای قشرهای مختلف سرمایه‌گذار دارد: بنیان‌گذاران، کارمندان، سرمایه‌داران خصوصی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و دیگران.

این ساختار پیچیده‌ی مالی باعث می‌شود ارزش‌گذاری اســتارتاپ‌ها از روی آخرین سری قیمت‌ها و با توجه به سهام ممتاز آن‌ها انجام شود. بااین‌حال محققان می‌گویند این امر دقیقاً منتصــویر‌کننده‌ی برخوردی که با سرمایه‌گذاران می‌شود نیست. برای مثال گاهی به برخی از سرمایه‌داران قول می‌دهند که در اولین عرضه‌ی عمومی سهام، پولشان ۱.۵ تا ۲ برابر ارزش پیدا کند. درحالی‌که ممکن اســت ارزش واقعی سهام بسیار پایین‌تر از این حد باشد. به‌بیان‌دیگر، یونیکورن‌ها با سهامی بی‌ارزش، وعده‌هایی بسیار بالا به سرمایه‌گذاران می‌دهند.

برای مثال، شرکت اسپیس ایکس در ســال ۲۰۰۸ بعد از اینکه چندین آزمایش موشکی ناموفق داشت، دچار رکود شد. این شرکت به سرمایه‌گذاران خود قول داد که پولشان به‌زودی ارزشی دو برابر پیدا می‌کند و شرکت هم در اولین فرصت با آن‌ها تسویه حساب خواهد کرد. چنین پیشنهاد فریبنده‌ای باعث شد سرمایه‌داران پول بیشتری به این شرکت واریز کنند و ارزش شرکت دوباره بالا رفـــــت.  

878584c3 0312 41fd 8b29 4fb86163b9c4 نخبه‌های سیلیکون ولی، بیش از حد ارزش‌گذاری شده‌اند

ارزیابی دقیق‌تر

به‌منظور حل چنین دردسراتی ،پروفسور اســتریبولاف و همکارش ویل گورنال، اســتاد دانشکده تجارت سادر، مدلی تهیه کردند که در آن با توجه به مدت و شرایط هر قرارداد، متغیرهای مختلفی مورد تجزیه‌وتحلیل قرار می‌گرفـــــت تا مشخص شود هرکدام از این متغیرها چگونه بر ارزش‌گذاری شرکت‌ها تأثیر می‌گذارند. آن‌ها اســتارتاپ اسکوئر را که ۶ میلیارد دلار ارزش‌گذاری شده بود، در مدل خود مورد آنالیز قرار دادند و به این نتیجه رسیدند که ارزش واقعی این شرکت باید معادل ۲.۲ میلیارد دلار باشد. این شرکت در ســال ۲۰۱۵ در عرضه‌ی عمومی اولیه سهام خود ۲.۶۶ میلیارد دلار درآمد داشت.

این دو محقق معتقدند که هدف مدل آن‌ها، برآورد ارزش واقعی شرکت‌ها اســت که می‌تواند قاعده‌ی بهتری برای ارزش مورد انتظار نهایی باشد.

گرچه این مدل برای تعیین ارزش هر اســتارتاپی قابل‌ اســتفاده اســت، ولی محققان بیشترین تمرکز خود را بر شرکت‌هایی گذاشته‌اند که بیش از یک میلیارد دلار ارزش‌ دارند. آن‌ها از پرونده‌های حقوقی شرکتی و داده‌های مرکز اطلاعات سرمایه‌گذاری تجاری اســتفاده کردند و ۱۱۶ شرکت را مورد بررسی قرار دادند. شرکت‌های موردمطالعه‌ی آن‌ها، یونیکورن‌هایی بودند که بعد از ســال ۱۹۹۴ تأسیس شده بودند و تا ســال ۲۰۱۴ ارزش بیشتری پیدا کرده بودند. از بین شرکت‌های مورد مطالعه، ۵۶ مورد وقتی تحت آنالیزهای مدل قرار گرفـــــتند، از رسته‌ی یونیکورن‌ها خارج شدند. تمامی ۱۱۶ شرکت بیش از ارزش واقعی خود بها گذاری شده بودند و ۱۱ مورد هم ۱۰۰ نسبت قیمت کاذب داشتند.

چرا ارزش واقعی اهمیت دارد؟

علاقه به سرمایه‌گذاری در شرکت‌های تجاری رو به افزایش اســت. مالکان صندوق‌های بزرگ سرمایه‌گذاری مشترک در آمریکا (نظیر Fidelity و T. Rowe Price) علاقه‌ی خود را به سرمایه‌گذاری در یونیکورن‌ها نشان داده‌اند، بعلاوه در ســال گذشته سرمایه‌گذاری خطرپذیر (VC) در یونیکورن‌ها ۱۰ برابر ســال قبل بوده اســت. ظهور بازارهای سهام ثالث به سرمایه‌گذاران بیشتری اجازه می‌دهد وارد این عرصه شوند و حیاتی‌تر از همه، بسیاری از نیروهایی که در سیلیکون ولی مشغول به کارند، دستمزد بسیار ناچیزی دریافت می‌کنند و مابقی طلب خود را سهام می‌گیرند؛ به این امید که آینده‌ی بهتری داشته باشند.

با این‌ حال حتی متخصصان حرفه‌ای مالی هم معتقدند که ارزش آتی این سهام، معادل با ارزش واقعی شرکت‌ها اســت.

آن‌ها امیدوارند با تفسیر شاخص‌های مرسوم صنعتی، بتوانند سرمایه‌گذاران VC، بنیان‌گذاران، کارکنان ،سرمایه‌داران، تنظیم‌کننده‌ها و مشاوران را از این مسئله آگاه کنند.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته نخبه‌های سیلیکون ولی، بیش از حد ارزش‌گذاری شده‌اند اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.