فاطمه تندگویان:به نظر من در حال حاضر با بحران مدیریتی که جناب آقایون در آموزش و پرورش به وجود آوردند هیچیک از خانوم‌ها صلاح نیست وزیر شوند.

138968 655 یک زن، وزير آموزش و پرورش خواهد شد؟

 

پس از پیروزی حسن روحانی در ٢٩ اردیبهشت و قطعی شدن دو دوره‌ای ریاســت‌جمهوری او فرهنگیان نیز به گمانه‌زنی و بحث و گفت‌وگو پیرامون تثبیت یا تغییر وزیر آموزش و پرورش پرداختند و به حدی این مســاله در فضای رسانه‌ای و شبکه‌های اجتماعی گسترده شد که به نظر می‌رسد کمتر وزارتخانه‌ای به این زودی و با این گستردگی موضوع وزیر دولت دوازدهم آن در افکار عمومی مطرح شده باشد.
 
به نقل اعتماد، یکی از دلایل این امر علاوه بر حضور فعال و گسترده فرهنگیان در کمپین انتخاباتی جناب آقای روحانی، طرح سهم سه زن در کابینه دوم دولت روحانی اســت؛ طرح موضوعی که آموزش و پرورش را در کنار آموزش عالی و وزارت بهداشت به‌عنوان یکی از سه وزارتخانه‌هایی قرار داد که ممکن اســت کرسی آنها به زنان تعلق گیرد، لذا بر آن شدیم تا در در این زمینه تهیه کنیم و آن را در معرض نقد و نظر مخاطبان قرار دهیم تا گفتمانی را که به بهانه تثبیت یا تغییر وزیر مطرح شده اســت تقویت کنیم و به بهانه موضوع وزیر، مســاله تعلیم و تربیت را به سپهر عمومی بکشانیم تا تربیت نیز همانند امنیت و سلامت در اولویت مسوولان و مردم قرار گیرد.
 
در نظر دارم در صفحه مدرسه روزنامه اعتماد موضوع وزارت زنان در آموزش و پرورش را به بحث بگذارم و با توجه به اینکه شما نیز یکی از گزینه‌های مطرح هستید آیا آمادگی دارید که به چند پرسش ما پاسخ دهید؟


با بحران مدیریتی که جناب آقایون به وجود آوردند هیچیک از خانوم‌ها صلاح نیست وزیر شوند
فاطمه تندگویان که در برخی از گروه‌ها از او به‌عنوان یکی از گزینه‌ها نام برده می‌شود در پاسخ به درخواســت برای مصاحبه گفت اگر به‌عنوان گزینه نباشم حاضرم مصاحبه کنم در غیراین‌صورت تمایلی به مصاحبه ندارم که ما هم از ایشان خواســتیم صرف نظر از این موضوع نظرشان را در مورد تصدی وزارت آموزش و پرورش توسط یکی از زنان توانمند ابراز کند که او این‌گونه پاسخ داد: به نظر من در حال حاضر با بحران مدیریتی که جناب آقایون در آموزش و پرورش به وجود آوردند هیچیک از خانوم‌ها صلاح نیست وزیر شوند.
 
هر زمان پیشنهاد شد بررسی می‌کنم و پاسخ خواهم داد
از خانوم زهرا شجاعی هم خواســتیم با توجه به اینکه در نظر داریم در صفحه مدرسه روزنامه اعتماد موضوع وزارت زنان در آموزش و پرورش را به بحث بگذاریم و با توجه به اینکه شما نیز یکی از گزینه‌های مطرح هستید آیا آمادگی دارید که به چند پرسش ما پاسخ دهید؟ ایشان پاسخ دادند که تمایلی به گفت‌وگو در این زمینه ندارند اما وقتی پرسیدیم که می‌دونید در میان فرهنگیان نام شما مطرح اســت؟ او فقط به این دو کلمه اکتفا کرد که: لطف دارند.
 
سپس از او پرسیدیم در کل شما آمادگی پذیرش این مسوولیت را دارید؟ که پاسخ دادند هنوز کسی پیشنهادی نداده اســت. در پاسخ پرسش بعدی «اعتماد» مبنی بر اینکه اگر به شما پیشنهاد شود پاسخ شما چیست؟ گفت: هر زمان پیشنهاد شد، بررسی می‌کنم وپاسخ خواهم داد.

 

اعتقادى مبنى بر اولویت زن بر مرد به‌عنوان یک سیاســت ندارم
مرضیه گرد هم که خود در حال حاضر یکی از نیروهای زن شاغل در پست‌های ارشد وزارتی اســت در پاسخ به درخواســت مصاحبه ما گفت: از لطف شما ممنونم ولى من اصلا گزینه مطرحى نبوده و نیستم و در انتخاب وزیر دیدگاه من شایسته‌ســالاری اســت و آموزش و پرورش نباید دچار چنین جوى شود و راســتش اعتقادى به این مبحث ندارم.
 
او در پاسخ به این پرسش «اعتماد» که شما به‌عنوان یک خانوم که در سطح معاون وزیر در وزارتخانه تجربه کار دارید آیا بر این باور هستید که اگر یک زن شایسته برای وزارت آموزش و پرورش انتخاب شود با این وضعیت موجود می‌تواند موفق شود؟ گفت: البته من الان مسوولیتم معاون وزیر و رییس سازمان اســت و شرایط کارى بسیار جدى دارم و سختى‌هاى کار براى خانوم‌ها را خوب درک می‌کنم و حرف‌هاى زیادى پیرامون مدیریت زنان دارم اما اعتقادى مبنى بر اولویت زن بر مرد به عنوان یک سیاســت ندارم بحثم دقیقا این اســت که شایستگى حرف اول را می‌زند و سپس باید دید امکان خدمت در این شرایط چگونه اســت و باید مســاله باز شود.
 
وزارت بانوان شرایط خاص خودش را دارد ان‌شاءالله در یک فرصت مناسب با شما گفت‌وگو می‌کنم ضمنا تغییرات زیاد در آموزش و پرورش مضر اســت و آسیب جدى می‌رساند الان تازه وزیرى انتخاب شده اســت که زمان براى بررسى عملکرد ایشان لازم اســت تا بتوانند برنامه‌شان را به ثمر برسانند.
 
ترجیح من این اســت که فعلا حرفی نزنم
شهین دخت ملاوردی که نامش بیش از سایرین مطرح بوده اســت هم در پاسخ به درخواســت مصاحبه «اعتماد» گفت: با توجه به اینکه موضوع در حد گمانه‌زنی اســت ترجیح می‌دهم در این مورد و در این مرحله صحبتی نداشته باشم. وی در واکنش به این پرسش اعتماد که، باتوجه به اینکه در عرصه افکار عمومی فرهنگیان و در میان فعالان صنفی و سیاسی معلمان و شبکه‌های مجازی این موضوع مورد بحث و گفت‌وگو قرار می‌گیرد، بهتر نیست به این گفتمانی که حول محور تغییر یا تثبیت شکل گرفـــــته کمک کنیم؟ گفت: کمک به جریان‌سازی خیلی خوب اســت اما ترجیح من این اســت که فعلا حرفی نزنم. ا
 
و در پاسخ به این پرسش که آیا شما آمادگی پذیرش این مسوولیت را دارید؟ نیز گفت: تمایلی به پاسخ دادن به این سوال هم ندارم.
 
من گزینه مناسبی برای آموزش و پرورش هستم ولی دلیلش زن بودن من نیست
رضوان حکیم‌زاده، معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش هم در پاسخ گفت: من به صراحت اعلام کرده‌ام که تا زمانی که دکتر دانش بخواهند باشند و دولت هم ایشان را بخواهد از نظر اخلاقی وظیفه دارم از ایشان حمایت کنم اگر شرایط عوض شد قطعا خوشحال می‌شوم پاسخگوی سوالات شما باشم. حکیم‌زاده در ادامه و در واکنش به این توضیح «اعتماد» که: می‌شود پرسش‌های ما را در همین راســتا پاسخ بدهید اتفاقا خیلی موضع خوب و اخلاقی اســت و تاکنون هم انعکاس خوبی داشته اســت، افزود: معتقدم صرف اینکه من چون یک زن هستم مطرح شوم در کنار برخی زنان دیگر کم‌لطفی اســت.
 
ببینید من در نامه بیش از صد نفر از متخصصان رشته در کنار جناب آقای دکتر نجفی و جناب آقای دکتر دانش و جناب آقای دکتر مهرمحمدی به عنوان یک شخص و یک گزینه پیشنهاد شدم و نه صرفا یک زن. لذا با در نظر گرفـــــتن اینکه من یک متخصص تعلیم و تربیت هستم که سوابق مدیریتی در معاونت آموزشی دانشکده، کمیسیون علوم اجتماعی رفـــــتاری دانشگاه، و برنامه و بودجه و تشکیلات بزرگ‌ترین و حیاتی‌ترین دانشگاه کشور را دارم و سابقه تدریس در دبستان تا دانشگاه را نیز دارم طرح خودم از منظر زنانه صرف را مغایر شایسته‌ســالاری می‌دانم به عبارت دیگر من گزینه مناسبی برای آموزش و پرورش هستم ولی دلیلش زن بودن من نیست در ضمن حیاتی‌ترین نکته هم تجربه مدیریتی هرچند کوتاه‌مدت به‌عنوان معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش اســت.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته یک زن، وزیر آموزش و پرورش خواهد شد؟ اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.